Finska sauna – suva kupka sa suvim toplim vazduhom temperature vazduha je 70-90 stepeni Celzijusa sa vlažnošću 5-15%. Temperatura vazduha u parnoj sobi može dostići i do 140 stepeni.
U ruskoj banji vlažnost je oko 20-65% ( “VRELA”, “KLASIČNA”) a temperatura – oko 70 stepeni Celzijusa . Pri takvoj temperaturi i vlažnosti grančice se ne osuše tokom procesa stvaranja pare i disanje je manje- više konfortabilno. Prijatnost disanja je određena količinom vodene pare koja se stvara prilikom padanja vode na zagrijane kamene ploče.
Savremeno tursko kupatilo je jedna soba - parna soba. Tursko kupatilo ima visoki procenat vlažnosti 80-100% i relativno nisku temperaturu od +40 do +45 Celzijusa.
Prostori sa zagirjanim nišama i mjestima za sjedjenje u sredini kojih se nalazi konstrukcija sa metalnim poslužaonicima koji se zagrijevaju i na kojima se nalaze različite biljke ( lavanda , kamilica, žalfija) i drveni kotao. Iz drvene posude na savakih 5-6 minuta voda se izliva na zagrijane biljke i stvara se aromatična para . Temperatura se povremeno povećava i dostiže 52-55 C – vlažnost 50-60% i nema opterećenja za srce.
U slanoj banji temperatura vazduha dostiže približno 65 stepeni Celzijusa a relativna vlažnost vazduha oko 30%. Ako se temparetura u sobi održava na nižoj temperaturi od približno 40-45 stepeni Celzijusa – onda vrijeme boravka u parnoj sobi može biti 20-30 minuta.
Infracrvena sauna je zatvorena soba opremljena uređajima za emitovanje infracrvenih zraka. Radna temperatura za saunu može se smatrati 37-47 stepeni.
U srcu aromatične saune je uticaj prirodnih aromatičnih ulja i ljekovitog bilja na ljudksi organizam što je dodatno pojačano dubokim zagrijevanjem tijela.Temperatura dostiže vrhunac na 55 stepeni Celzijusa. Kao dio opreme za aromatičnu saunu javlja se prije svega pećnica sa kontrolnom tablom, sistemom aromatizacije i pare. Kugle su obično opremljene posebnim dozerima kojima se može upravljati preko kontrolne table.
Parno kupatilo urađeno po sistemu hamama , kompletno urađeno od kamena sa zagrijanim mermernim pločama za sjedjenje , ležaljkama, stolovima i „toplim podovima“. Temperatura vazduha u takvoj parionici dostiže 40-60 stepeni Celzijusa pri vlažnosti 100%. Sadrži dva bazena – jedan sa hladnijom (20-25 °C) vodom, drugi- zagrijan na 40-45°C.
Sardži karakteristike egipatskog kupatila- parionica sa laganom parom koja se širi i udobnom niskom temperaturom 30-45 °C pri vlažnosti 80-100%. Pored toga , u egipatskim kupatilima se praktikuje liječenje blatom i masažama aromatičnim uljima.
Sanarium ( Hromoterapija)- novi komoleksni metod termoterapije, koji kombinuje tradicionalnu saunu, kao i zvučnu terapiju, terapiju pomoću boja i aromaterapiju i uz sve to posjeduje opremu za doziranje kiseonika. Sanarium je opremljen sistemom osvjetljenja ( sa konzolom za selekciju boja), ozvučenjem za reprodukciju opuštajuće muzike ili zvukova prirode. Toplota se održava na nivou 40 do 60°C sa vlažnošću vazduha od 20-50%.
Vazduh u bio sauna se zagrijava do 40-60°C a vlažnost vazduha je 55-65%.
Temperatura u kaldarijumu je udobna , od 37 °C do 45°C, a vlažnost je pritom visoka , što stvara prijatne uslove za odmor.
Lakonijum – je grčka sauna, jedan od tipova toplih i suvih sauna, u kojima se toplota stvara od zagrijanih kamenih ploča. Temperatura iznosi od 45 do 55°C pri vlažnosti vazduha od svega 12-25%. Ergonomske klupe I ležaljke su u zakrivljenoj formi koju oblikuje mozaik. Temperatura površine za sjedjenje je 30-35°C, poda 40 do 45°C, zidova 60 do 70°C. Najčešće, se u centru nalazi mala Fontana sa pitkom vodom.
U SPA centrima se afrička kupatila koriste u svrhu terapije toplim pijeskom uz pomoć posebne opreme. To su posebne kade ili korita sa električnim zagrijevanjem napunjena pijeskom.